icon-flag-uk  icon_flag_itl

Pobierz wersje PDF >

MIKOŁAJ ZALASIŃSKI – baryton


Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Laureat wielu konkursów wokalnych, m.in. A. Didura, E. Griega. Zdobywca Nagrody im. Jana Kiepury dla najlepszego śpiewaka operowego roku 2009 oraz Bursztynowego Pierścienia za kreację Renata w Balu maskowym Verdiego. Nominowany przez magazyn Opernwelt za role Makbeta w operze Verdiego i Scarpii w Tosce Pucciniego w sezonie 2010/2011.

W Roku Mozartowskim 1991 śpiewał hrabiego Almavivę w Weselu Figara i Don Giovanniego z Wiedeńską Operą Kameralną podczas tournée po Chinach, Japonii i Korei Południowej. Uczęszczał na kursy mistrzowskie, m.in. prowadzone przez Teresą Żylis-Garę. Współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Operą Krakowską, Operą Śląską, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą na Zamku w Szczecinie, Teatrem Narodowym w Pradze, Teatrem Wielkim w Poznaniu. W 1993 roku zadebiutował w Operze Śląskiej w Carmen (Escamillo), powracając tam w kolejnych sezonach w spektaklach takich jak: Straszny dwór Stanisława Moniuszki (Miecznik), Napój miłosny (Belcore), Cyrulik sewilski (Figaro), Pajace (Silvio i Tonio), Così fan tutte (Guglielmo), Faust (Valentin), Nabucco (rola tytułowa), Gioconda (Barnaba), Don Giovanni (rola tytułowa), Rigoletto (rola tytułowa), Tosca (Scarpia), Tannhäuser (Wolfram).

W latach 1995-1997 współpracował z Operą Krakowską, występując jako Papageno (Czarodziejski flet), Valentin (Faust), Miecznik (Straszny Dwór), Figaro (Cyrulik sewilski), Scarpia (Tosca). W 1997 roku wystąpił w Teatrze Wielkim w Poznaniu w Cyruliku sewilskim (Figaro) oraz w Trubadurze (di Luna). W 2000 roku zadebiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie jako tytułowy Don Giovanni, a w Operze Narodowej w Pradze jako Figaro w Cyruliku sewilskim.

Mikołaj Zalasiński współpracuje z wieloma teatrami operowymi w Europie, Ameryce i Japonii. Po debiucie w Lincoln Opera House (USA) jako Escamillo w Carmen, śpiewał także z Harper Symphonic Orchestra i Abilene Opera (Germont w Traviacie). W 2000 roku zaśpiewał Nabucca w berlińskim Konzerthaus, zdobywając szerokie uznanie krytyków i publiczności. Kolejne ważne występy w Europie to: Trubadur (di Luna) w lizbońskim Teatro São Carlos i Stabat Mater Szymanowskiego z Orchestre Lyrique de Region Avignon-Provence. Został także zaproszony do Opery w Sofii, gdzie wystąpił jako Escamillo w Carmen, Renato w Balu maskowym i Scarpia w Tosce. W Japonii zaśpiewał w Bunka Kaikan w Tokio jako Jochanaan w Salome.

Stale współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie wystąpił m.in. w następujących spektaklach: Cyganeria (Marcello), Andrea Chénier (Carlo Gerard), Nabucco (rola tytułowa), Król Roger (rola tytułowa), Dama Pikowa (Tomski), Carmen (Escamillo), Rigoletto (rola tytułowa), Manon Lescaut (Lescaut), Don Carlo (Rodrigo), Jolanta (Robert), Straszny Dwór (Miecznik).

Na festiwalu Wratislavia Cantans wystąpił jako tytułowy Król Roger w operze Szymanowskiego. W Teatrze Wielkim w Łodzi zaśpiewał w Nabuccu (rola tytułowa) i Damie Pikowej (Tomski). W Litewskim Teatrze Opery i Baletu w Wilnie śpiewał Jochanaana w Salome i Don Carla w Mocy przeznaczenia; w Operze Bałtyckiej w Gdańsku śpiewał w takich spektaklach jak: Rigoletto, Makbet, Don Giovanni, Eugeniusz Oniegin (role tytułowe), Salome (Jochanaan) i Toska (Scarpia). Po debiucie we Włoszech w 2003 roku w spektaklach Trubadura (di Luna) i Rigoletta (rola tytułowa) w Trapani, wystąpił jako Klingsor w Parsifalu w Teatro La Fenice w Wenecji, a następnie jako Escamillo w Carmen w Teatro Regio w Turynie.

Od 2008 roku Mikołaj Zalasiński współpracował ze Staatstheater w Norymberdze, gdzie wystąpił w następujących spektaklach: Rigoletto, Aida, Purytanie, Nabucco, Makbet, Tosca, Korsarz, Traviata, Trubadur, Andrea Chénier, Bal maskowy, Król Roger, Attila, Don Giovanni, Złoto Renu. Śpiewał także w Carmen z Théâtre Municipal de Lausanne podczas tournée po Japonii; w Mocy przeznaczenia i Carmen w New Israeli Opera w Tel Awiwie; w Ernanim z monachijskim Rundfunkorchester; w Rigoletcie w Dublinie.

W ostatnich sezonach artystycznych wystąpił jako: Bies w Trzewiczkach i di Luna w Trubadurze w Teatro Lirico w Cagliari, Robert w Jolancie we florenckim Teatro del Maggio Musicale, Don Carlo w Mocy przeznaczenia w Augsburgu, Amonasro w Aidzie w Dubaju, Makbet i Rigoletto w Poznaniu, Oniegin w Wuppertalu, Nabucco w Kiaserslautern, Makbet w Kilonii. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie występował w rolach tytułowych w Nabuccu i Rigoletcie oraz zadebiutował w Erosie i Psyche Różyckiego jako Blaks, a także jako Urok w Manru Paderewskiego. W Warszawie śpiewał także Scarpię w nowej inscenizacji Toski.

Repertuar koncertowy Mikołaja Zalasińskiego obejmuje m.in. takie utwory jak Carmina Burana Orffa, Requiem Faurégo, Stabat Mater Szymanowskiego, Msza Schuberta G-dur D 167 i Requiem Canticles Stravinskiego.

Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Paolo Arrivabeni, Giampaolo Bisanti, Daniele Callegari, Gabriel Chmura, Asher Fisch, Patrick Fournillier, Daniele Gatti, Valery Gergiev, Jacek Kaspszyk, Donato Renzetti, Marcello Viotti, Omer Wellber. Występował w produkcjach takich reżyserów jak: David Alden, Gilbert Deflo, Peter Konwitschny, Pier Luigi Pizzi, Jean-Pierre Ponnelle, David Pountney, Adam Hanuszkiewicz, Mariusz Treliński, Krzysztof Warlikowski, Marek Weiss, Graham Vick, Franco Zeffirelli.